Dekorius.com'a hoşgeldin | Üye Ol | Üye Girişi
(0)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Teslimat


Teslimat adresini ayrıntılı bir şekilde yazmam gerekli mi?

Teslimatınızın adresinize ulaşmasında herhangi bir sorun yaşanmaması açısından il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina adı, bina no, kat, daire ve posta kutusu bilgilerini eksiksiz şekilde yazmanız gerekmektedir.

Teslimat adresimi yanlış yazdım, ne yapmalıyım?

Siparişiniz henüz kargoya verilmediyse destek@dekorius.com e-posta adresine yazarak ya da 0850 333 63 22 nolu Müşteri Destek Hattı'mızı arayarak adres değişikliği yapabilirsiniz. Kargo gönderimi yapıldıktan sonra adres değişikliği yapılamamaktadır. Bu gibi bir durumda bize bilgilendirme yaparsanız paketinizi geri çektirip yeni teslimat adresinize gönderim yapabiliriz.

Kargomun durumunu nasıl öğrenebilirim?

"Sipariş Takibi" sayfasında ilgili siparişinizin sağ tarafında bulunan "Kargo Durumu" linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Siparişim tek kargo ile mi, yoksa ayrı ayrı kargolarla mı gelecek?

Sipariş ettiğiniz bazı ürünlerin gönderimi doğrudan tedarikçilerimiz tarafından yapılmakta iken, bazı ürünlerin gönderimi stokta oldukları için bizim tarafımızdan yapılmaktadır. Seçtiğiniz ürünlere göre her iki seçenekte mümkün olabilir.

Teslimat kişisi dışında herhangi biri de kargomu teslim alabilir mi?

Aksini belirtilmediği sürece tüm gönderiler belirtilen adrese ve ilgili kişiye teslim edilir. Eğer teslimat sırasında alıcı adreste değilse alıcının 1. dereceden yakınına gerekli kimlik kontrolleri yapılarak teslimat yapılmaktadır.

Kargo şirketi teslimattan önce bilgilendirme yapıyor mu?

Siparişleriniz adrese teslim seçeneği ile kargoyla gönderildiğinden, kargo tarafından ayrıca bir bilgilendirme yapılmamaktadır.

Dilerseniz her hangi bir sorun yaşamamak adına teslimat öncesinde ilgili kargo şubesi ile temasa geçebilir ve kargo görevlilerinin tarafınıza ulaşacağı tahmini saatleri öğrenebilirsiniz. Siparişlerinizin çoğunda kullandığımız UPS Kargo’ya ait size en yakın şube bilgisine http://www.ups.com.tr/Subelerimiz.aspx sayfasından ulaşabilirsiniz.

Teslimat için gelmişler fakat adreste bulunmuyordum. Kargomu tekrar getirmiyorlar, ne yapmalıyım?

Kargonuz gönderime iki kez çıkmaktadır. Eğer ilgili kişi adreste ikinci kez de bulunamamışsa sizin alabilmeniz için 4-5 gün süreliğine kargo şubesinde bekletilir. Böyle bir durumda paketinizi şubeden alabilirsiniz.

Hangi kargo şirketi ile çalışıyorsunuz?

Siparişlerinizin çoğu UPS Kargo ile gönderilmektedir. Fakat bazen hızlı gönderim sağlamak adına tedarikçilerimizin çalıştığı farklı kargo firmalarıyla da gönderim gerçekleştirebiliyoruz.

Bulunduğum yerde kargo firması yok, ürünümü nasıl alacağım?

Siparişleriniz çoğunda kullandığımız UPS Kargo Türkiye’de hemen hemen her adrese teslimat yapabilmektedir. Size gönderimin yapılamayacağı bir adres söz konusu ise destek@dekorius.com e-posta adresine yazarak ya da 0850 333 63 22 nolu Müşteri Destek Hattı'mızı arayarak konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

Siparişimin gecikmesinin nedeni nedir?

Satışa sunduğumuz ürünler bize ait veya firmalara ait depolarda bulunmakta ve sizlere olabilecek en hızlı şekilde gönderim yapılmaktadır. Stoklarda an itibariyle bitmiş olan ürünler, ilgili tedarik sürelerinde üretici firmalar tarafından sizin için tekrar üretilerek depomuza veya direkt olarak sizin adresinize gönderilmektedir. Üretici firmalardan kaynaklı gecikme yaşanıyorsa firma ile bire bir temasa geçerek siparişinizin temini için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Size ulaşarak gecikme yaşattığımız ürünün gönderim tarihini revize etmek için talepte bulunuyoruz. Size söz verdiğimiz tarih aralıkları içinde siparişlerinizi ulaştırmak adına elimizden gelen çabayı gösterdiğimize emin olabilirsiniz. Bu durumlarda kısa bir müddet sabrınızı ve anlayışınızı rica ediyoruz.

Ürünüm kargoya verilmiş, fakat kargo bilgilerini sistemde göremiyorum.

Sistemimiz UPS Kargo'nun sistemi ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Sisteme geç yansıyan bir durumu bize bildirmeniz halinde kargonun o anki durumunu size bildirir ve siparişiniz üzerindeki güncellemeyi gerçekleştirebiliriz. Kargoya verildiğini gördüğünüz ürün 1-3 iş günü içerisinde tarafınıza ulaşacaktır.

Siparişimi teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtık, ezilme, ıslanma, vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ayrıca paketinizde bulunan ürünlerin, faturaya yansıyan ürünlerle aynı olduğundan emin olmanızı öneririz.

Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir.

Tutanak, ürün değişimi veya ücret iadesinde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

* Kargoyu teslim aldıktan sonra yapılan eksik/hasar bildirimleri, tutanak olmadığı ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.

Ürünleri belirtilen tedarik sürelerinden daha önce gönderme şansınız var mı?

Tedarik süreleri, size verdiğimiz sözü tutabilmek adına en gerçekçi tarihler olarak verilmiştir. Bundan dolayı erken gönderim taleplerinizi karşılayamamaktayız.

Ürünleri hafta sonu teslim alabilir miyim?

Siparişlerinizin çoğunu gönderdiğimiz UPS Kargo hafta sonları çalışmamaktadır.

Faturamı farklı bir adrese gönderebiliyor musunuz?

Faturanızı teslimat adresinize göndermekteyiz. Fakat siparişinizde belirttiğiniz fatura adresine ilgili faturayı kesme işlemini yapmaktayız. Bundan dolayı faturanın teslim alacak kişiye ulaşmasını istemediğiniz durumlarda tarafınıza teslimat yapılacak bir adresi bildirmeniz gerekmektedir.
Peşin fiyatına 12 taksit
Ev Dekorasyonu, Dekorasyon Fikirleri ve Alışveriş Sitesi
Tüm hakları saklıdır. Dekorius.com © 2014 - 2017