Dekorius.com'a hoşgeldin | Üye Ol | Üye Girişi
(0)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

İade ve İptal Şartları


Siparişim henüz kargoya verilmemiş. Nasıl iptal edebilirim?

Siparişiniz eğer henüz kargoya verilmemişse "Sipariş Takibi" sayfasında ilgili siparişinizin sağ tarafında bulunan "Siparişimi İptal Et" linkine tıklayarak siparişinizi iptal edebilir ve para iade sürecini başlatabilirsiniz.

Siparişim kargoya verilmiş. İptal edebilirim miyim?

Kargoya verilmiş olan siparişiniz için destek@dekorius.com e-posta adresine yazarak ya da 0850 333 63 22 nolu Müşteri Destek Hattı'mızı arayarak iptal sürecini başlatabilirsiniz. Bu durumda gönderilmiş olan kargonuzu geri çektirir, paket tarafımıza döndüğünde ise para iade sürecini başlatırız.

Satın alınan ürünü iade etme süresi nedir?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince ürünler adresinize ulaştıktan itibaren 14 gün içinde herhangi bir ücret ödemeden iade yapabilirsiniz.

İade işlemini nasıl yapabilirim?

1. Üye girişi yaptıktan sonra "Siparişlerim" bölümünden "İade İşlemleri" seçeneğini ve ilgili siparişi işaretlemeniz ve iade nedeninizi yazmalısınız.

2. Faturanızın arka bölümünde yer alan iade formundaki bilgileri eksiksiz olarak doldurup imzalamalısınız. (385 Sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca, alt bölümündeki iade bölümü doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.)

3. İade talebiniz onaylandıktan sonra 444 00 33 nolu telefondan UPS Kargo'ya ulaşarak ürünü karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Ürünü karşı ödemeli gönderebilmeniz için UPS Kargo'ya mutlaka Dekorius.com müşteri numarasını belirtmelisiniz.

4. Ürünü; orijinal kutusu, orijinal ambalajı, birlikte gönderilen dökümanları ve tüm aksesuarları ile göndermeniz gerekmektedir. Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (Örnek: Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez.) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

5. İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve fatura arkasında yer alan iade sebeplerini içeren form doldurulmuş şekilde gönderilmelidir.

İade formunu nereden bulabilirim?

Üye girişi yaptıktan sonra "Siparişlerim" bölümünden "İade Formu" seçeneğini tıklayarak iade formunu yazdırabilirsiniz.

İade ettiğim ürün elinize ulaştı mı?

Kargoya vererek iade ettiğiniz ürün elimize 2-3 gün içerisinde ulaşmaktadır. Ürün ulaşıp gerekli işlem sağlandığında ürün iade talebi durumu değişerek ilgili talebiniz doğrultusunda görüntülenmektedir. 4 gün üstü iade talebi durumunda devam eden iade gönderdiğiniz ürün bulunuyorsa destek@dekorius.com e-posta adresine yazarak ya da 0850 33 63 22 nolu Müşteri Destek Hattı'mızı arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Para iadem ne zaman gerçekleşecek?

Siparişiniz henüz kargoya verilmemişse iptal talepleriniz aynı gün içinde değerlendirilmekte ve 2-3 iş günü içerisinde para iadeniz tarafınıza gerçekleştirilmektedir.

Siparişin gönderiminin gerçekleştiği durumlarda ilgili ürünler tarafımıza ulaştıktan sonra para iade süreci başlatılmaktadır. Ürünler tarafımıza ulaştıktan sonra 2-3 iş günü içinde para iadesi gerçekleşecektir. Yasal iade süresi 30 gündür.

Bir hafta içinde herhangi bir sebeple iadenizin gerçekleşmediği söz konusu olur ise destek@dekorius.com e-posta adresine yazarak ya da 0850 33 63 22 nolu Müşteri Destek Hattı'mızı arayıp bilgi verebilirsiniz.

Para iadenizi gelecek dönem ekstrenizde, online bankacılık kullanarak veya ilgili bankanın çağrı merkezinden takip edebilirsiniz.

Taksitli alışveriş yaptım. İadem de taksitli mi ödenecek?

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin tamamı bankanıza bağlı olarak kredi kartınıza iade edilmektedir. Ancak bankanız tarafından iade tutarınız kredi kartınıza taksitli olarak yansıtılmaktadır.

Para iademi hesap hareketlerimde göremiyorum. Para iadesinin yapıldığını nasıl anlayacağım?

Para iadeniz tarafımızdan gerçekleştirildiği bilgisi mevcut ise gelecek dönem ekstrenizde para iadenizi görebilir, online bankacılık veya ilgili bankanın çağrı merkezinden iadeniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Tarafıma ulaşan ürün için değişim yapabilir miyim?

Satılan ürünler sınırlı sayıda olup, stokları olması durumunda iade ürününüz bizlere ulaştığı zaman talebiniz üzerine birebir değişimi yapılmaktadır.

Tarafıma ulaşan ürün kusurlu, ne yapmam gerekiyor ?

Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtık, ezilme, ıslanma vb bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi veya ücret iadesinde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.
Peşin fiyatına 12 taksit
Ev Dekorasyonu, Dekorasyon Fikirleri ve Alışveriş Sitesi
Tüm hakları saklıdır. Dekorius.com © 2014 - 2017